aktuálně

Evropské Auto roku 2021 vyhrála Toyota Yaris, pomohl jí šikovný trik

Vítěze prohlásili v prázdné hale ženevského výstaviště.
Již druhý rok po sobě se konalo předávání ocenění evropské Auto roku bez přítomnosti novinářů a ani neodstartovalo ženevský autosalon. Online akci navíc doprovázelo několik technických problémů.

Přesto se ve finále setkalo sedm zajímavých automobilových novinek za uplynulý rok.

Porota 59 novinářů z 22 zemí Evropy vybrala dobře namíchaný mix finalistů. I když sílí snaha prosazovat elektromobily, vyhrála Toyota Yaris čtvrté generace. K vítězství s 266 body pomohl i šikovný trik.

Pomohla sportovní verze

Přestože se Yaris prodává i jako ekologický hybrid s nízkou spotřebou a emisemi, u novinářů rezonovala trochu jiná verze – výkonný třídveřový hot hatch s 1,6-litrovým přeplňovaným tříválcem, který má 192 kW (261 koní) a pohon všech kol.

Auto vzniklo hlavně kvůli homologaci na Mistrovství světa v rallye (WRC). Mnozí novináři ho označili za nejzábavnější auto dnešní doby.

I když jde o dost odlišnou verzi od městského hybridu, stále je to Yaris a k vítězství pomohl i jeho povedený civilní sourozenec. Ten se kromě Francie začal vyrábět iv českém Kolíně spolu s menším Aygom.

Bez elektrifikace ani na krok

Při vyhlašování výsledků jednotlivých zemí bodově dlouho vedla Cupra Formentor i Škoda Octavia. Na druhém místě nakonec skončil Fiat 500E, a na třetím Cupra Formentor.

Prakticky všechny finalisty se už v určité míře dotkla elektrifikace, z nich Volkswagen ID.3 a nový Fiat 500E jsou již čistě elektrické vozy.

O přízeň také bojoval Land Rover Defender vyráběn při Nitře, zda nový Citroen C4 zaměřený na komfort.

Zajímavostí je, že Toyota Yaris ocenění evropské Auto roku nevyhrála poprvé, opakuje vítězství první generace z roku 2000.

V anketě mezi čtenáři auto.sme by z finalistů vyhrál Land Rover Defender, na druhém místě by skončila Cupra Formentor a na třetím Škoda Octavia.